Konfiguracja sieci w Windows 95/98/Me

W dokumencie tym założyłem, że zgłosiłeś się już do mnie i skonfigurowaliśmy odpowiednie ustawienia na serwerze.

Spis treści:

  1. Instalacja karty sieciowej
  2. Menadżer sieci
  3. Identyfikacja w sieci
  4. Kontrola dostępu
  5. Instalacja protokołu TCP/IP
  6. Konfiguracja protokołu TCP/IP
  7. Instalacja klienta sieci Microsoft Networks
  8. Konfiguracja klienta sieci Microsoft Networks
  9. Instalacja usługi udostępniania plików i drukarek
  10. Deinstalacja zbędnych protokołów i usług
  11. Konfiguracja końcowa

1. Instalacja karty sieciowej

Opisałem tutaj instalację najpopularniejszych obecnie kart opartych o chipset Realtek 8139 - np. tanich modeli 10/100 firm D-Link, Genius, czy A-Trend. Jeśli masz kartę innego typu to czynność ta może się odrobinę różnić, ale ogólne zasady powinny zostać takie same.

Na początku musisz wyłączyć komputer i zamontować kartę do wolnego slotu PCI na płycie głównej. Po włączeniu komputera i załadowaniu się systemu Windows powinnien pojawić się komunikat o znalezieniu nowego urządzenia "Plug & Play". Po chwili wystartuje Kreator dodawania nowego sprzętu:

[Znaleziono nowy sprzet - SCREENSHOT]

W kolejnych oknach zostaniesz poproszony o dyskietkę ze sterownikami - włóż ją do napędu i zaznacz wyłacznie opcję "Określona lokalizacja":

[Sterowniki - SCREENSHOT]

Następnie w pole obok wpisz odpowiednią ścieżkę (np. A:\Win95) lub kliknij na Przeglądaj, wybierz katalog (folder) na dyskietce w którym zapisane są sterownikami (standardowo: Win 95, Win 98 itp.) i naciśnij przycisk "OK".

Teraz naciśnij przycisk "OK" w oknie z wyborem miejsca sterowników. System rozpocznie instalację karty. Prawdopodobnie poprosi Cię też o dysk instalacyjny Windows. To najtrudniejsza i najmniej przewidywalna operacja - jeśli system stwierdzi, że podana lokalizacja nie zawiera sterowników do Twojego urządzenia lub wypisze inny komunikat o błędzie, to prawdopodobnie masz jakieś problemy z Windows lub sprzętem. Spróbuj powtórzyć całą operację od nowa, najlepiej pod okiem kogoś bardziej doświadczonego, ale bądż przygotowany na to, że w najgorszym wypadku Twój system będzie wymagał kompletnej reinstalacji.

2. Menadżer sieci

Po zainstalowaniu karty na pulpicie powinna pojawić się ikona "Otoczenie sieciowe" ("Moje miejsca sieciowe" w Windows' Me). Kliknij na nią prawym klawiszem myszki i z podręcznego menu wybierz opcję "Właściwości" :

:[Otoczenie sieciowe, wlasciwosci - SCREENSHOT]

Jeśli na pulpicie nie masz odpowiedniej ikony, a wiesz, że karta została zainstalowana prawidłowo wejdż do "Panelu sterowania" (np. poprzez zakładkę "Ustawienia" dostępną przez menu [Start]), a następnie wybierz narzędzie "Sieć":

[Panel sterowania, Menadzer sieci - SCREENSHOT]

Bardzo prawdopodobne, że w Twoim przypadku na początku okno "Menadżera sieci" będzie wyglądało inaczej. Zależy to od zainstalowanych domyślnie protokołów, urządzeń i usług sieciowych. Jednak, gdy skończymy konfigurację okno powinno wyglądać następująco:

[Menadzer sieci - SCREENSHOT]

3. Identyfikacja w sieci

W "Menadżerze sieci" wybierz zakładkę "Identyfikacja", a następnie w pole:

  • "Nazwa komputera" wpisz nazwę komputera, która podałeś mi podczas konfiguracji na serwerze;
  • "Grupa robocza" wpisz "OsadaNET"
  • "Komentarz" wpisz dowolny tekst, byle nie zawierał polskich liter (ąćęłńóśżź) i nie był zbyt długi.

[Identyfikacja - SCREENSHOT]

4. Kontrola dostępu

Teraz w "Menadżerze sieci" wybierz zakładkę "Kontrola dostępu" i sprawdż, czy masz zaznaczoną opcję "Kontrola dostępu na poziomie zasobów":

[Kontrola dostepu - SCREENSHOT]

5. Instalacja protokołu TCP/IP

Teraz wróć do zakładki "Konfiguracja" w "Menadżerze sieci". Sprawdż, czy na liście w górnym okienku ("Zainstalowane są nastepujące składniki sieci:") znajduje się "Protokół TCP/IP". Jeśli tak, przejdż od razu do następnego punktu ("Konfiguracja protokołu TCP/IP").

Aby dodać protokół nacisnij przycisk "Dodaj":

[Dodaj - SCREENSHOT]

Następnie jako typ składnika sieci wybierz "Protokół":

[Wybierz: usluge - SCREENSHOT]

Następnie z listy "Producentów" po lewej stronie wybierz "Microsoft", a z listy po prawej wybierz "Protokół TCP/IP". Po naciśnięciu przycisku "OK" protokół zostanie zainstalowany.

[Wybierz: protokol - SCREENSHOT]

6. Konfiguracja protokołu TCP/IP

Na liście zainstalowanych składników w "Menadżerze sieci" zaznacz "Protokół TCP/IP" i nacisnij przycisk "Właściwości". Pojawi się okno "Właściwości: Protokół TCP/IP".

[Wlasciwosci: Protokol TCP/IP - SCREENSHOT]

Najpierw przejdż do zakładki "Adres IP" i zaznacz opcję "Automatycznie uzyskaj adres IP" (Win98/Me) lub "Użyj serwera DHCP" (Win95):

[TCP/IP: Adres IP - SCREENSHOT]

Następnie w zakładce "Konfiguracja WINS" wybierz opcję "Użyj DHCP do rozpoznawania WINS":

[TCP/IP: Konfiguracja WINS - SCREENSHOT]

Teraz sprawdż, czy w zakładce "Brama" wszystkie wpisy są puste. W razie potrzeby użyj przycisku "Usuń".

[TCP/IP: Brama - SCREENSHOT]

Na końcu przejdż do zakładki "Konfiguracja DNS" i wybierz opcję "Wyłącz DNS"

[TCP/IP: Konfiguracja DNS - SCREENSHOT]

Następnie naciśnij przycisk "OK" na dole okna "Właściwości: Protokół TCP/IP".

7. Instalacja klienta sieci Microsoft Networks

Sprawdż, czy na liście zainstalowanych składników w "Menadżerze sieci" znajduje się "Klient sieci Microsoft Networks". Jeśli nie, to analogicznie do punktu 5. naciśnij przycisk "Dodaj" i z listy składników wybierz "Klient":

[Wybierz: usluge - SCREENSHOT]

Teraz z listy producentów wybierz "Microsoft", a następnie z listy po prawej stronie "Klient sieci Microsoft Networks". Po naciśnięciu przycisku "OK" klient zostanie zainstalowany.

[Wybierz: klienci - SCREENSHOT]

8. Konfiguracja klienta sieci Microsoft Networks

W "Menadżerze sieci" zaznacz usługę "Klient sieci Microsoft Networks" i naciśnij przycisk "Właściwości". W nowym oknie ("Właściwości: Klient sieci Microsoft Networks") zaznacz opcję "Zaloguj do domeny Windows NT" i wpisz "OSADANET" jako nazwę domeny. W dolnej części okna wybierz opcję "Szybkie logowanie"

[Wlasciwosci: Klient sieci Microsoft Networks
- SCREENSHOT]

9. Instalacja usługi udostępniania plików i drukarek

To już ostatnia usługa. Sprawdż, czy na liście w "Menadżerze sieci" masz zainstalowane "Udostępnianie plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks". Jeśli nie, to naciśnij przycisk "Dodaj", z listy składników wybierz "Usługa", a następnie "Udostępnianie plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks" i naciśnij przycisk "OK".

10. Deinstalacja zbędnych protokołów i usług

Jest to bardzo ważna czynność, gdyż nadmiarowe usługi nie tylko niepotrzebnie zużywają zasoby komputera, ale mogą też zakłócać działanie całej sieci. Dlatego jeśli na liście składników w "Menadżerze sieci" masz "Protokół zgodny z IPX/SPX", "NetBEUI", "Klient sieci NetWare", "Microsoft Family Logon" lub "Udostępnianie plików i drukarek w sieciach NetWare" to odinstaluj je kolejno z użyciem przycisku "Usuń". Na końcu lista składników "Menadżera sieci" powinna wyglądać następująco:

[Menadzer sieci na koncu- SCREENSHOT]

Osoby, które posiadają modemy mogą mieć zainstalowaną dodatkowo "Kartę Dial-UP" i dowiązane do niej protokoły.

11. Konfiguracja końcowa

W zakładce "Konfiguracja" wybierz "Klient sieci Microsoft Networks" jako metodę "Logowania do sieci podstawowej". Następnie naciśnij przycisk "Udostępnianie plików i drukarek" i upewnij się że masz zaznaczoną opcję "Chcę mieć możliwość udostępniania innym moich plików":

[Udostepnianie plikow - SCREENSHOT]

Po powrocie do "Menadżera sieci" naciśnij przycisk "OK" i rozpocznij fizyczną instalację wybranych usług. System poprosi Cię o dysk instalacyjny. W tym momencie do napędu włóż odpowiednią "Płytę instalacyjną Windows". Gdy system spyta się, czy chcesz zrestartować komputer odpowiedz "Tak".



Jeśli chodzi o stronę fizyczną to już wszystko. Nie zapomnij jednak o zainstalowaniu programu "RealPopUp" , którego używanie jest obowiązkowe w naszej sieci.




  (c) Sławomir Ritter (sero.usunto@osadanet.pl). Ten dokument jest rozpowszechniany na licencji GNU GPL wersja 2.